Byte Foods Inc.: Ponuka inteligentných chladničiek vendingovým operátorom

Byte Foods Inc. chystá svoje smart chladničky pre predaj tovaru k dispozícii profesionálnym prevádzkovateľom automatov. San Rafael, spoločnosť so sídlom v Kalifornii, USA plánuje rozšíriť tieto technológie tak, aby pre ne otvorili dvere aj iným vendingovým operátorom, keďže sa im podarilo získať spolufinancovanie pre tento prototyp v sume $ 5.5 milióna. Financovanie viedla spoločnosť Spring Creek Investment Management, rodinná firma so sídlom vo Filadelfii so zameraním na výživu a poľnohospodárstvo. Medzi ďalšími investormi sú Bolt Ventures, hardwarovo zameraná firma a Bessemer Venture Partners, ktorý sa zaujíma o informačné systémy, predaj v maloobchode a zdravotnú starostlivosť. Byte Foods spoluzakladatelia, manželia Lee a Megan Mokri začínali ako držiteľa licencie tejto technológie. Minulý rok Byte Foods získala do vlastníctva Pantry Retail Inc., dodávateľa hardvéru a softvéru týchto inteligentných chladničiek s bezhotovostnými predajnými platobnými terminálmi ("Prilož kartu"+"vezmi" a "Bež"!), ktoré sami prevádzkovali pod licenciou v San Francisku v Bay Area. Manželia Mokris predtým prevádzkovali firmu s názvom 180 Eats ("180 jedál"), kde dodávali kuchárom pripravené jedlá pre predplatiteľov. Vytvorili si licenčnú dohodu pre technológiu Pantry, t.j. "Špajze", ako alternatívu pre distribúciu samostatných jedál, a stali sa takto najväčším licenčným prevádzkovateľom pre spoločnosť Pantry, predtým než kúpou nadobudli celú spoločnosť Pantry Retail Inc.
Ako prebieha nákup v smart chladničke spoločnosti Byte Foods? Využívajú systém, kde zákazník priložením, potiahnutím karty získajú oprávnenie k otvoreniu dverí smart chladničky a vezmú si toľko položiek koľko chcú. Naúčtované im budú v platobnom systéme iba tie položky, ktoré po otvorení chladničky pomocou karty boli z jej priestoru odstránené. Byte Foods užíva identifikáciu produktu cez RFID tag, čo každú položku umožní zaúčtovať. Zákazník sa "odhlási" a bude mu zaslaná na jeho telefón, tablet, či počítač dostane elektronickú potvrdenku nákupu.

Rýchle a smart. Na českom a slovenskom trhu môžu operátori predajných automatov inovovať svoje automaty prostredníctvom ponuky bezhotovostných platobných terminálov od spoločnosti Oti, ktorej výhradné zastúpenie má spoločnosť Vendea, so sídlom v Bratislave. Bezhotovostnú čítačku je možné prepojiť s účtom pre telemetriu, kde si môžu operátori monitorovať online hotovostné (mincovník) ako i bezhotovostné transakcie (karty), dopĺňanie tovaru, plánovanie trás dopĺňania, poruchy siete (antény GPRS), rôzne štatistiky, ako i tak základnú vec pre automat akou je pripojenie na zdroj elektrickej energie. Všetky hlásenia o stave a predaji je možné online získavať cez aplikáciu na smartfón, alebo do e-mailových účtov firmy.
Zariadenie čítačky Saturn 6500 od Oti je navrhnuté tak, aby akceptovalo debetné i kreditné karty spolu s "peňaženkami" mobilných platieb pre účel vendingu. A čítačka je inštalovaná v napojení na Connect 3000, kde je voliteľná ponuka pre funkciu telemetrie.

https://www.youtube.com/watch?v=NbRNbxeNWG4
https://www.youtube.com/watch?v=z2HS-ihVLYI