U Tatrabanky novinka: Ponuka mobilných platieb

Ing.Ľubica Gubová z Tatrabanky predstavila aplikáciu MobilePay s jej vlastnosťami, ktorá pre platby využíva NFC komunikáciu. V aplikácii môžete mať viaceré karty. Majiteľom kariet  sú dostupné  takýmto spôsobom v MobilePay k dispozícii, povedzme hoci i všetky ich plastové debetné, či kreditné karty.

Povedzme si niečo o využívanej technológii ako sa chová v procese platby. Doterajšie platby boli založené na hardverových "secure elementoch", či už to umožňovala špeciálna NFC SIM karta, alebo prídavné zariadenia pre iPhony. Ale táto nová aplikácia využíva host card emulation (HCE), čiže nie hardverové, ale softverové riešenie. Pri procese platby cez Android telefón obchodník nevidí číslo karty. Číslo plastovej karty je takým spôsobom nahradené alternatívnym 16-miestným číslom, že nie len obchodník, ale ani jeho banka (kam mu platba po zaplatení príde na účet) nepoznajú číslo karty klienta. Tým je chránená karta pred identifikovaním pre prípadné neoprávnené použitie. Karte meno/názov môžete zmeniť. Takto si môžete viesť podľa mena karty spojené s účelom, na ktorý sa karta využíva. Manažment kariet je možný aj v internet bankingu, a to pre plastové karty ako i kartové klony v aplikácii.

Čo Vás chráni pred náhodným zaplatením? Pri platení, prvé z bezpečnostných opatrení je, že musí byť smartfón s inštalovanou aplikáciou priložený do tesnej blízkosti platobného terminálu/čítačky. Je možnosť použiť i manuálny mód platby, kde nestačí priloženie. V takom prípade ikonka nebude figurovať na displeji smartfónu ako "pulzujúca", a transakciu je potrebné potvrdiť zároveň PIN kódom. Prostredníctvom tejto aplikácie je možné kartu tiež v prípade straty zablokovať. Zabráni to použitiu plastu -fyzickej karty ako i použitiu cez rozhranie NFC aplikácie. Ďalším spôsobom chránenia je možnosť nastavenia limitov na karte. Limit pre platby na internete, celkový limit a pre výber z bankomatu, zase hotovostný limit. Je tu i možnosť nastaviť si v aplikácii na ktorých kontinentoch bude karta použiteľná. Režim pre mobilné platby má možnosť automatickej platby. Realizuje sa s podsvieteným displejom z karty práve prioritne predvolenej v aplikácii. Aplikáciu nemusíte pritom ani len spustiť, stačí len podsvietiť displej a priložiť mobil do tesnej vzdialenosti k POS, alebo pri manuálnom režime zadať ešte PIN. Platby nad 20 eur sa potvrdzujú zadaním PINu. Na displeji sa objaví notifikácia o platbe a zároveň mobil zavibruje.

Pri zvolení internetovej platby, sa vygeneruje jednorázové číslo. Tu si aplikácia žiada zadanie PIN. Toto číslo sa zobrazí aj v notifikácii. (Aj po opustení aplikácie je možné sa k platbe vrátiť.) Následne sa zobrazí informácia na displeji pre jednorázový nákup na internete a upozorni klienta ak ma nastavený určitý limit  pre internetové platby. V prípade, ak je suma vyššia, klient sa môže prekliknúť do detailov karty a limit si operatívne upraviť nahor.

Klienti Tatrabanky môžu využívať aplikáciu MobilePay pre Android (Android 4.4) bez ohľadu na používaného mobilného operátora.(Kedysi len O2 a neskôr Orange.) Iné je to pri Apple zariadeniach. Apple je zatvorený pri NFC voči tretím stranám, nie je preto možné túto aplikáciu zladiť s iPhone zariadeniami. Pre telefóny, ktoré nemajú NFC čip platí, že si môžu v telefóne viesť evidenciu kariet, ale zaplatiť sa nimi nedá. Je tu aj podmienka pre vydavateľa kariet. Použiteľnou je len karta vydaná spoločnosťou VISA. V aplikácii si, ale môžete viesť i karty od iných vydavateľov, ktorými nezaplatíte, máte ale ich zoznam (počet kariet je nelimitovaný, čo nie je prípadom u konkurencie).

Tento spôsob platieb je možný aj na platobných termináloch, ktoré dodáva firma Vendea pre širokú škálu použitia v bezobslužných zariadeniach. Viac informácií získate na www.platobne-systemy.sk.