Klasické videohry v sieni slávy

Medzinárodné centrum pre dejiny elektronických hier, ktoré je súčasťou Národného múzea hier, prvý krát oznámilo, že uvedie do siene slávy prvých šesť hier z histórie. Hry boli vybrané z celkovo 15 nominácií.

Prvé videohry, ktoré boli uvedené do siene slávy, sú: Pong (Atari, 1972), Pac-Man (Namco, 1980), Tetris (Dorodnicyn Výpočtové centrum Akadémie vied ZSSR v Moskve a Nintendo, 1984), Super Mario Bros (Nintendo, 1985), DOOM (idSofware 1993) a World of Warcraft (Blizzard Entertainment, 2004).

V múzeu v New Yorku máte možnosť vidieť všetky hry „na živo“. Staručké automaty, moderné počítače, mobilné aplikácie... Všetko tam má svoje miesto. Napriek tomu, že technológovia prinášajú nové a nové hry, kto by aj dnes nepoznal Tetris, či Pac-Man-a? Neustále sú „trendy“ a automaty s týmito hrami ešte vždy nájdete plne funkčné. Zaujali natoľko, že sa stali námetom pre filmárov.

Mimochodom, múzeum uchováva neustále rastúcu sa zbierku. Momentálne je to viac ako 55 000 videohier a súvisiacich artefaktov, spolu s rozsiahlym radom osobných dokladov a firemných záznamov, ktoré dokumentujú históriu videohier.

Ďalšie hry budú uvedené do siene slávy budúci rok. Nominácie bude možné posielať do 31. marca 2016.

Na ilustračnom obrázku je John-Paul C. Dyson, riaditeľ Centra pre dejiny elektronických hier, ktorý oznámil prvé vstupy video hier do siene slávy.