Milo One chráni uši počas koncertov

So zaujímavým nápadom prišlo Združenie pre nedoslýchavých v Kanade. Pred konaním veľkého koncertu umiestnia v prístupovej hale automaty so štupľami do uší. Stoja len jeden kanadský dolár a pilotne ich vyskúšali v Mile ONe Centre.

Bežne sa stretávame pri cestovaní so zvukmi, ktoré dosahuje približne 85 decibelov. Takýto hluk vieme bez poškodenia sluchu počúvať maximálne 8 hodín. Akonáhle však hladina decibelov stúpa, bezpečná doba počúvania dramaticky klesá. Koľko decibelov na nás pôsobí počas koncertu? Začína sa to na 120 decibelov, čo pri bezpečnosti znamená, že by sme v takomto hlučnom prostredí mali byť maximálne 15 minút. Kto by už chcel byť na koncerte len 15 minút?

Vieme veľmi dobre, že na koncertoch je zvuk preexponovaný. Veď často tam ideme práve preto. Všetko je veľmi nahlas a my si v anonymite davu vychutnáme obľúbených interprétov. Zabavíme sa, vyčistíme hlavu, vyskáčeme kalórie a vykričíme hlasivky... 

To všetko sa dá, aj keď zvukové efekty budeme počuť v normálnom rozsahu decibelov. Štuple nekazia náš estetický dojem. Je to vlastne len nenápadná ochranná pena. Pomôže však oveľa viac, ako by sme si mysleli.

Nápad sa v Kanade stretol s veľkým úspechom a organizátori koncertov sa začínajú dožadovať umiestnenia automatov na štuple do uší aj na iných miestach po celej Kanade. Skvelá prevencia na mieste koncertu, na ktorú nemusíte myslieť už doma.

A čo hovoria samotní návštevníci koncertov? Údajne si so štupľami vychutnajú koncert oveľa lepšie, zvuk je vďaka nim jasnejší a naviac sú si vedomí, že si chránia svoje zdravie. Niektorí sa dokonca nechali počuť, že takéto automaty by privítali aj vo fitness centrách, pretože aj v mnohých z nich je príliš veľa hluku...