Biblio-mat – knižná „mačka vo vreci“

Pamätáte si ešte tú hru „mačka vo vreci“? Kúzlo spočívalo v tom, že vo vreci bolo niečo ukryté a vy ste nevedeli čo. Tieto hračky sa dali aj kúpiť. Nikdy ste pritom nevedeli, čo sa vo vnútri ukrýva. Presne na tomto princípe funguje Biblio-mat, ktorý majú umiestnený v antikvariáte v Toronte.

Vhodíte do automatu 2 doláre a automat vám vyberie knihu. Majiteľ Stephen Fowler pridáva všetky knihy do automatu vlastnoručne. Vlastnoručne ich vyberá. Sú to knihy staré minimálne 24 rokov. Niekedy vám takto z automatu môže vypadnúť až 100-ročná kniha!

Automat má obrovský úspech. Láka knihomoľov, aj zberateľov. Vyhľadávajú ho už aj ako turistickú atrakciu. Podporujú ho aj spisovatelia ako Margaret Atwood (na Slovensku vyšli napríklad jej knihy Nevesta zbojníčka, Príbeh služobníčky, či Penelopiáda) a Neil Gaiman (v slovenčine nájdete knihy Anansiho chlapci, Americkí bohovia, Oceán na konci ulice, či Záhrobná kniha).  

Biblio-mat už funguje dosť dlho, majiteľovi prilákal množstvo zákazníkov. Trápi ho len jedna vec: údajne je čím ďalej tým menej kníh, s ktorými by bol ochotný rozlúčiť sa za 2 doláre. Aj sám si však veľmi dobre uvedomuje, že automat mu zabezpečuje úspech v podnikaní a reklamu na nezaplatenie. 

{jamedia src="https://vimeo.com/53679084" type="video" mtype="vimeo"}