Automaty na knihy v Latinskej Amerike

V roku 2007 sa v Španielsku rozhodol Paco Salvatierra spustiť prvý automat na knihy. Predtým už takéto automaty mali v krajinách ako Čína, Veľká Britnáia a Japonsko. Koncept predajných automatov na knihy sa v Španielsku veľmi dobre udomácnil. Naviac sa Salvatierrovi podarilo koncept rozšíriť do Latinskej Ameriky.

Automaty vyzerajú na prvý pohľad ako bežné automaty na nápoje a potraviny. Zákazníci v nich však nájdu knihy. V Mexiku a Brazílii funguje dokonca ako štátny projekt. Vlády majú záujem, aby sa knihy dostali aj na miesta, kde sú ťažšie dostupné, alebo by sa tam klasické predajne s knihami a predavačom neuživili. Popularita však stúpa a pridávajú sa ďalšie krajiny ako Čile a Kolumbia.

Predajné automaty na knihy sú umiestňované v prepravných zónach – letiská, vlakové stanice, stanice metrá, autobusové stanice. Nájdete v nich paperback-ové tituly. Štatistiky hovoria, že ich najčastejšími zákazníkmi sú 25-40 ročné ženy. Tituly v automatoch sa menia každých 20 dní. Aj to prispieva k ich narastajúcej popularite.

Čo sa týka samotného Mexika, odborníci udávajú, že je to len kvapka v mori. Podľa posledných štatistických údajov z INEGY Mexičania ročne prečítajú v priemere len 2,94% knihy.