Štedrý vianočný večer

Poznáme ho z jednej zo sérií Superstar. Dnes spolupracuje ako hudobný dramaturg s televíziou JOJ. Koncertuje a tvorí hudbu. V lete ponúkol fanúšikom skladbu „Kúpim si svet“. No na Štedrý deň má pre fanúšikov špeciálnu skladbu... Jakub Petraník je talentovaný mladý muž, ktorý má cit pre dobré texty.  

 

Po tom, čo si si v lete kupoval svet, na čo sa môžeme tešiť? Čo pripravuješ pre fanúšikov?

Ono to čo pripravujem je tak špecifické, že by som to veľmi nerád prezrádzal. Bude to trošku odbočenie od popu, ale bude to len pre tú chvíľu, kedy to vyjde. Myslím si, že tento žáner odo mňa nikto nečaká, no ešte raz hovorím, že by som nerád prezrádzal.

Čo všetko sa v Tvojom živote zmenilo od Superstar? Išiel by si do podobného projektu znova? Zmenilo sa úplne všetko od základov. Bývanie, priatelia, financie, účty, celkovo moje myslenie. Nešiel by som určite do podobného projektu. Celkovo neuznávam, že keď už niekto raz je vo finálovej zostave speváckej show, tak sa prihlási do druhej. To mi je proti srsti a mám pocit, že interpret tým degraduje sám seba. Ak by som ale nebol v Superstar a mal "čistý štít", tak by som určite neváhal.

Sme portál o automatoch. Veľa cestuješ. Po čom najčastejšie na cestách siahaš v automatoch? Využívaš ich?

Ak máš na mysli aj automaty s čokoládami a bagetami, tak to sú snáď jediné automaty na ktoré siaham. (smiech) Samozrejme ešte nejaké pitie a som vybavený. Automaty sú, samozrejme, aj herné a to som skúsil raz v živote v Prešove u kamaráta v herni. Hodil som tam 5 eur a vytiahol 16 eur. Milý pocit.

Keď som v zahraničí ja, milujem kaviarne s jukeboxami. Prijal by si niečo takéto na Slovensku?

Na Slovensku som už bol v baroch, kde sú jukeboxy. Dokonca, keď mam vypité vínko a bavíme sa s partiou, tak veľakrát si navolím playlist. Siaham skôr po slovenskej hudbe 80 rokov. Je pravda, že v Bratislave sa veľmi s takými podnikmi nestretávam a ak áno, tak sú to pravé krčmy.

Si hudobník, preto mi nedá. Často informujeme o projektoch TouchTunes, v ktorých spolupracujú s muzikantmi a výhodne predstavujú ich nové albumy a hudobné projekty. Myslíš, že niečo podobné by pomohlo aj na slovenskej scéne? Alebo je na niečo takéto malá?

Ja si myslím, že pomôže akýkoľvek druh propagácie, takže mi to je veľmi sympatické. Celkovo je dnes v rámci hranosti v rádiách a propagovaní hrśtky interpretov ťažké prezentovať domácu hudbu. Mňa síce rádia nehrajú, ale v rámci toho, že som bol v Superstar a snažím sa udržať v povedomí, mám priestor aspoň na spravodajských weboch a printoch, čo je výborná reklama a priestor pre prezentovanie klipov na youtube. Preto sa niekedy zamýšľam, aké ťažké to musia mať kapely a interpreti, ktorí túto možnosť nemajú. Takže akákoľvek prezentácia je naozaj výborná.

Čo robiť preto, aby sa viac hrala slovenská hudba?

Na toto netuším, odpoveď. To je v rukách zamestnancov súkromných firiem (rádií).

Dnes je Štedrý deň. Oslavujeme Vianočné sviatky. Čím sú výnimočné pre Teba?

Pre mňa sú najkrajšie v roku. Už ako decko som ich miloval a teraz ešte viac, pretože sa rozvetvená rodinka pozliezame zo "sveta" a trávime spolu skoro každý deň. Okrem toho milujem obdarúvať rodičov a segru, takže sa teším keď rozbaľujú darčeky. Celkovo má týchto pár dní v roku úžasnú atmosféru. Škoda, že to vždy tak rýchlo zbehne.

{jamedia src="https://www.youtube.com/watch?v=_bSChi6jPhw" type="video" mtype="youtube"}