Automat na zeleninu v Škótsku

Automat na zeleninu sa stal veľkým hitom v neslávne známom škótskom meste Dundee. V meste Dundee je najvyššia miera obezity v Škótsku, a najviac úmrtí na infarkt.

Zeleninový automat je druhý svojho druhu v Škótsku. Zákazníci si z neho môžu vyzdvihnúť zeleninu, ktorá je balená samostatne podľa druhu, ale kúpite aj miešané zeleninové vrecúška. A v automate kúpite aj celé vrecko zemiakov. Podľa škótskych médií sa stretol s obrovským úspechom a už v prvý deň boli niektoré priehradky vypredané.

Automat prevádzkuje rodina Grewar, ktorá vlastní farmu pri Blairgowrie. Jediný ďalší automat na zeleninu a ovocie je umiestnený priamo na ich farme.

Mesto Dundee bolo v minulom roku korunované ako najhoršie mesto v Škótsku čo sa týka detskej obezity. Podľa štatistík je v meste obézne každé piate dieťa. Tak isto mesto Dundee patrí medzi 10 najhorších oblastí v srdcovo-cievnych ochoreniach vo Veľkej Británii. Ročne tam na ischemickú chorobu srdca zomiera až 250 ľudí.

Peter Grewar, prevádzkovateľ a majiteľ farmy, povedal: „Je to nová forma podnikania, ale veľmi vzrušujúca. Umiestnili sme automat priamo na farmu. Počas dvoch mesiacov sa stal veľmi populárnym. Preto sme sa rozhodli túto formu obchodu rozšíriť.“

Automat je umiestnený v centre Dundee – Overgate Centre. Jeho marketingový manažérka Rachel Neary povedala: „Boli sme oslovení farmou a mysleli sme, že ide o zaujímavý a nezvyčajný nápad. Overgate Centre je jediné miesto, kde si môžete kúpiť čerstvé produkty. A naviac, je to lokálna aktivita. Presne vieme, odkiaľ zelenina a ovocie pochádzajú. Poznáme konkrétnu oblasť. Produkty k nám dovážajú z maximálnej vzdialenosti 15 km. A to je skvelé.“