Keď recyklácia pomáha túlavým zvieratám...

V Istanbule sa snažia vyriešiť problém s túlavými psami a mačkami, a zároveň problém s odpadom. Vďaka recyklácii vedia poskytnúť potravu a vodu túlavým zvieratám. Finančne sú na seba automaty na recykláciu a súčasné kŕmenie zvierat sebestačné.

Funguje to jednoducho – do automatu vrátite umelohmotné fľaše. Za každú odovzdanú fľašu sa v dolnej časti prisype krmivo a doplní voda. Túlavé zvieratá tak dostanú potravu vždy na tom istom mieste.

V Istanbule je približne 150 tisíc túlavých psov a mačiek. Po uliciach sa pritom pohybuje aj 14 miliónov ľudských obyvateľov Istanbulu. Automaty na riešenie problému s odpadom, ktorý sa taktiež poväčšine povaľuje, vymyslela turecká spoločnosť Pugedon. Tá si vzala za cieľ zlepšiť povedomie o recyklácii a čo najviac recykláciu aj využívať. Týmto špeciálnym automatom chce apelovať na ľudskosť v nás – urobíme niečo dobré pre našu planétu a čistotu svojho mesta, zároveň pomôžeme túlavým nemým tváram.

V prípade túlavých zvierat má za sebou Turecko históriu, ktorú aktivisti označujú za kontroverznú. V roku 2012 prijala vláda zákon, podľa ktorého mali byť túlavé zvieratá odchytávané a umiestnené v tzv. prírodných parkoch na okraji mesta. Aktivisti však toto riešenie považovali za brutálne. Naviac pripomenuli iné riešenie z roku 1910. Vtedy túlavé zvieratá vvziezli na ostrov a nechali ich tam zomrieť od hladu.

Dnes aktivisti prízvukujú, že či sa nám to páči, alebo nie, sme to my, kto za výskyt túlavých psov a mačiek v mestách nesie zodpovednosť. Živé darčeky na narodeniny, či meniny našich ratolestí, alebo ich darovanie pod vianočný stromček, či pri iných príležitostiach, nesie so sebou riziká. Mnohé takto darované zvieratká čoskoro skončia vyhodené na ulici, lebo rodina zistí, že sa o ne nechce starať...

Rovnako často zabúdame pri odpade na možnosť jeho recyklácie. Nie je výnimkou, že sa odpadky povaľujú aj mimo miest, ktoré sú pre ne určené. Automat od firmy Pugedon tak rieši dva veľké problémy v mestách. A zároveň klope na ľudské srdcia...  

{jamedia src="https://www.youtube.com/watch?v=U8WxtuhiaJY" type="video" mtype="youtube"}