Espresso letí do vesmíru

Už dlhých 13 rokov astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici s povzdychom opakujú, že najviac im na palube chýba espresso káva. Lavazza sa preto spojila s Argotec, a taktiež s Talianskou vesmírnou agentúrou (ASI) a výsledkom je ISSpresso. Automat na espresso na kapsule, ktorý je schopný pracovať v špeciálnych bezváhových podmienkach. Nový automat poletí do vesmíru 23. novembra 2014.  Na obežnú dráhu poletí s prvou Taliankou vo vesmíre Samanthou Cristoforetti. Taliani tak budú prví, ktorí vo vesmíre ochutnajú kávu – pravé talianske espresso.

ISSpresso automat – jeho meno je odvodené od Medzinárodnej vesmírnej stanice – ISS. Fungovať bude na kapsule na báze espresso systému. Je špeciálne vyvinutý pre prácu vo vesmírnych podmienkach, ktoré sú odlišné od tých na Zemi.

Argotec je talianska strojárenská spoločnosť špecializujúca sa na navrhovanie leteckých systémov. Lavazza je zasa tradičná „made in Italy“ značka kávy, ktorá sa podujala vytvoriť tento inžiniersky klenot na prípravu dokonalého espressa v bezváhovom prostredí.

Je to práve káva, ktorá by mala napomáhať astronautom v rámci ich socializácie v ďalekom prostredí, z ktorého nemôžu len tak odísť za priateľmi, či rodinou. V týchto náročných podmienkach si tak budú môcť vychutnávať chvíľky pohody s dobrou kávou rovnako, ako doma. A Lavazza je na tento krok do budúcnosti patrične hrdá.

„Talianska káva je nápoj bez hraníc,“ hovorí Giuseppe Lavazza, viceprezident Lavazza, „a my sme premýšľali o tejto možnosti nejaký čas. V skutočnosti sme pred zhruba desiatimi rokmi dostali naše espresso na obežnú dráhu vďaka umeleckým fotografiám v Espresso kalendári, ktoré urobil Thierry Le Goues. V tej dobe sa skutočná káva podávaná vo vesmíre zdala byť sci-fi. Bola to len vízia budúcnosti. V súčasnej dobe už sme schopní prekonať beztiažové limity. Vychutnávanie si dobrého espressa – to je nesporným symbolom autentických talianskych kulinárskych výrobkov priamo na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Sme hrdí na to, že sme na tomto veľkom projekte mohli pracovať spoločne s Argotec. Mohli sme tak zlepšiť život a kvalitu výživy astronautov na dlhých misiách vo vesmíre.“