Long Island zavádza cestovné lístky cez mobil

Na to, že si môžeme kúpiť cestovný lístok na mestskú hromadnú dopravu, sme si už zvykli. Tento spôsob máme možnosť využívať aj na Slovensku. Na Long Islande zavádzajú ako novinku cestovné lístky cez mobilné aplikácie na autobusové linky. Veolia Transportation využíva GoMobile systém, ktorý je bežne dostupný v smartpohonoch.

Cestovný lístok si tak cestujúci zakúpi cez mobilnú aplikáciu, po nástupe do autobusu zobrazí prijatú správu, šofér si platnosť lístka skontroluje na čítačke a cesta môže začať. Aplikácia je dostupná tak pre iPhone ako aj Android.

Doteraz mohli cestujúci platiť buď v hotovosti, alebo mohli využívať predplatené karty. Tieto možnosti platby zostávajú aj naďalej zachované.

Čítačka by mala pritom zvládnuť čiarové kódy, bezkontaktné bankové karty, bezdotykové čipové karty (napr. študentské, či zamestnanecké ID karty), a najnovšie platobné technológie prostredníctvom mobilov.

Nová možnosť platby je nateraz zavedená v rámci autobusovej dopravy spoločnosti Nassau Inter-County Express. S novinkou prichádza aj celá rada výhod. Napríklad pri nákupe 20 lístkov naraz (pokiaľ danou trasou cestujete pravidelne), získate jeden lístok zdarma. Platnosť lístkov je 180 dní. A lístky je možné zakúpiť buď ako štandardné, alebo zľavnené, napríklad pre študentov.