Automaty na knihy expandujú do Latinskej Ameriky

S automatmi na knihy sa stretávame v Európe, i v Amerike. Najnovšie ich čaká expanzia na trhy Latinskej Ameriky. Vending Books sú určené hlavne do oblastí, kde sa knihy dostávajú ťažšie. Väčšinou je prevádzkovanie kamennej predajne s knihami finančne náročné a v danej oblasti nerentabilné. V minulom roku sa Vending Books rozšírili v Mexiku, kde okamžite prešli aj k frenšízovým partnerom. V Brazílii sa očakáva komplikovanejšia situácia, no napriek tomu s dobrými vyhliadkami.

Po Brazílii sa pozornosť vendingových prevádzkovateľov s knihami sústredí na Kolumbiu. Cieľ je jasný: využiť potenciál. Kolumbia je treťou najsilnejšou krajinou na knižnom trhu v Latinskej Amerike. Populácia je na jednotlivých územiach roztrúsená, a práve to dáva vynikajúce východiskové možnosti vendingu.

Tamojšie vlády podporujú projekty na zlepšenie čítania medzi mládežou, ale rovnako aj dospelými. Automaty na knihy menia tradičné vnímanie kníhkupectiev. Internetové obchodovanie má svoje dodacie lehoty. Automaty ponúkajú okamžitú možnosť siahnuť po knihe. Umiestnenie knižných automatov by malo byť na dopravných staniciach, v nemocniciach, veľkých firemných budovách, hoteloch, či veľkých nákupných centrách. Veľa záleží na ponúkaných tituloch. Stačí citlivo vnímať potreby a ponuku jednotlivých vydavateľov. Mať prehľad v knižných ponukách, predajnosti jednotlivých titulov a regionálnom vkuse čitateľov.

Aj knižné automaty majú svoje miesto, a v neposlednom rade aj veľký potenciál, vo svete vendingu.