ATM – neozbrojený, ale predsa nebezpečný

Odborníci z BioCote laboratória urobili prieskum o tom, čo je najšpinavšie z hľadiska bežných občanov. Prieskum vykonávali v mestách Veľkej Británie, a zúčastnilo sa ho 3000 respondentov.

Prieskum ukázal, že najväčšie zdravotné riziko v rámci „špinavých vecí“ hrozí pri styku s „verejnými vecami“, ktoré sú „strieborné“. Druhé najčastejšie riziko je vo verejnej telefónnej búdke. Práve preto sa jej vyhýba až 48% dospelých Britov. Majú strach, aby sa niečím nenakazili. Tretie miesto patrí autobusovým zastávkam, štvrté staniciam a vozňom londýnskeho metra.

Angličania majú fóbiu zo špiny a baktérií na verejných toaletách. Ako však prieskum ukázal, hygiena a dodržiavanie čistoty na týchto miestach veľmi pokročili. Miera znečistenia na verejných toaletách teda nekorenšponduje s mierou strachu, ktorú Angličania majú.

Oveľa horšie výsledky však dosiahli verejné bankomaty a ich klávesnice. Denne ich navštívi na rôznych miestach veľké množstvo ľudí. Môžeme ich počítať na tisíce. Odborníci zistili, že bankomatové klávesnice sú podstatne špinavšie ako verejné toalety. Na klávesniciach našli nebezpečné baktérie ako Pseudomonas a Bacillus vyvolávajúce ochorenia tráviaceho traktu.

Podľa Dr. Richarda Hastingsa, ktorý sa na výskume podieľal, odborníkov tieto výsledky prekvapili. Odporúča v záujme zdravia dodržiavať hygienu aj „vonku“, zvlášť pokiaľ človek prichádza do styku s verejnými automatmi. Vyhne sa tak zdravotným komplikáciám. Po použití verejnej toalety si človek ruky automaticky umyje. Po použití verejného telefónu, bankomatu, automatu na nápoje a podobne, si však ruky neumývame. Zaplatiť za to môžeme žalúdočnými problémami, či inými zdravotnými komplikáciami.