Ticket automat znamená v Rakúsku všetko

V súčasnej dobe rakúske železnice ÖBB majú v prevádzke asi 1000 predajných automatov na cestovné lístky v staniciach. Sú užívateľsky prívetivé a dokonca ponúkajú aj určité úspory v porovnaní s klasickým predajom.
Zákazník pri nákupe cestovného lístku v sieti predajných automatov rakúskych železníc nezíska za dobrú cenu iba tarifný lístok, ale aj napríklad vstupenku na hrad či do múzea a podobne. To je celkom zaujímavý nápad, ako motivovať verejnú dopravu aj u nás a skĺbiť takýto zámer napríklad s regionálnou podporou cestovného ruchu.
To však nie je všetko, takto zakúpené vstupenky postupujú do celonárodnej lotérie, ktorá má svoju vlastnú webovú stránku. Aby to nebolo málo, operátor sa dohodol s prevádzkovateľmi tejto stránky a vstupenky, respektíve cestovné lístky z predajného automatu na vlak si možno objednať aj pomocou internetovej stránky. Tam zákazník zadá potrebné údaje, zaplatí a s kódom potom o niekoľko dní príde k najbližšiemu automatu a ten mu predplatený cestovný lístok vydá.