Hackerstvo ohrozuje aj predajné automaty

Myslieť si, že s počítačovými pirátmi budeme mať pokoj, ak si zabezpečíme dostatočnú ochranu našich pracovných počítačov, je asi v prípade operátorov predajných automatov príliš málo.
Svet vendingu čoraz rýchlejšie prechádza na moderné informačné technológie. Žiadajú si to zákazníci, ale aj doba ako taká a najmä – mesačné uzávierky dokazujú, aký vplyv na hospodárenie operátora má schopnosť držať krok s rozvojom technológií.
Narušitelia počítačových systémov už sa dávno nezamieravajú iba na siete mamutích ropných spoločností, vojenské systémy či centrá politických strán. Nedávno sa cieľom ich útoku napríklad stala istá čínska reštaurácia v San Franciscu. Nešlo o žiadnu zábavku. Cez čiarové kódy, ktoré mal majiteľ reštaurácie zverejnené na jedálnom lístku pri jednotlivých jedlách, sa dostali do jeho účtovného systému a odtiaľ si previedli nemalý lup na svoje konto.
Možno teraz v čitateľovi vystane otázka – a čo to má spoločné so svetom vendingu? Nuž, samotný prípad určite nič, ale jeho princíp už áno a veľa.
Tie predajné automaty, ktoré sú prostredníctvom internetovej siete pripojené na centrálnu evidenciu a systém operátora, sú mimoriadne zraniteľné. Operátor má síce svoje počítače niekde v centrále kvalitne ochránené proti neautorizovaným vstupom zo strany tretích osôb, ale ako sú na tom s ochranou jeho koncové zariadenia – predajné automaty?
Je známy príklad, píše napríklad The New York Times, keď sa do počítačovej siete vendingového operátora hackeri dostali cez diaľkové ovládanie chladiaceho systému predajného automatu. Samozrejme, viac podrobností noviny neuverejnili, pretože by tak mohli dať návod ďalším záujemcom o podvod.
V každom prípade je jasné a nevyhnutné, aby sa operátor predajných automatov zameral na nepriestrelnú obranu svojho ovládacieho systému v rámci počítačovej siete v ktoromkoľvek jej bode. Nedá sa to urobiť na 100 percent, ale čím je ochrana dokonalejšia, tým viac sa znižuje riziko kybernetických útokov s následnými škodami.
Na obrázku : Vincent Berk, bezpečnostní expert s FlowTraq.CreditHerb Swanson pre NYT