Šanca pre predajné automaty

Slovensko má obrovský potenciál v inštalovaní nových predajných automatov. Počiatočný boom takmer nepretržitého predaja v sieťach supermarketov obchodných reťazcov čoskoro narazí na zákonné obmedzenia.
V susednom Rakúsku platia už dlho a znamenajú v praxi to, že predaj v kamenných obchodoch je obmedzený v sobotu iba do poludňajších hodín a v nedeľu platí takmer všeobecný zákaz predaja.
Podobne postupujú úrady vo Francúzsku. Nedeľný predaj bude čoskoro zakázaný a obmedzí sa aj predaj v kamenných obchodoch do neskorých večerných hodín v pracovné dni.
Európska Únia pripravuje tiež určité celoplošné obmedzenia časov predaja. A tak by sa aj Slovensko, najmä tunajší vendingoví operátori mali zamyslieť nad tým, ako už čoskoro pokryť výpadok ponuky niektorých základných druhov potravín, nápojov a občerstvenia ako takého.
Je známych niekoľko iniciatív, ktoré organizujú petičné akcie, alebo sa snažia vyvolať tlak verejnosti za zákaz predaja v nedeľu a počas sviatkov. Tieto iniciatívy podporujú aj odborové organizácie.
V obchode vždy platí, že získa ten, kto je o krok vpredu. V roku 2014 je o krok vpredu na Slovensku každý, kto zvažuje v rámci siete svojich predajných automatov rozšírenie ich kapacít a pripravuje sa na to, že záujem o ich ponuku bude možno už čoskoro počas víkendových dní väčší, ako je v súčasnosti. Vo Francúzsku sa napríklad vo veľkom práve z tohto dôvodu inštalujú predajné automaty na čerstvé bagety.