Nemecko si chváli predajné automaty

Bez ohľadu na otváraciu dobu a umiestnenie automatov môžu byť používané kedykoľvek a takmer kdekoľvek. V porovnaní s predajnými stánkami, v ktorých je ľudská obsluha, sú aj skladné a priestorovo šetrné, čo má veľký vplyv na nájomné za použitú plochu. Manipuláciu s predajným automatom dnes už zvládnu bez problémov aj deti a je oveľa jednoduchšia ako napríklad využívanie mnohých funkcií súčasných telefónov. Inštaláciu a údržbu hradia väčšinou samotní výrobcovia alebo operátori. Jedinou podmienkou pre bezproblémovú prevádzku je dostupný elektrický zdroj.
V Nemecku je v prevádzke asi 500 tisíc predajných automatov. 70 percent z nich ponúka horúce nápoje ako káva, čaj a kakao alebo tiež polievku. 30 percent z nich ponúka studené nápoje a rýchle občerstvenie.
Sú však automaty s úplne iným, no vyhľadávaným sortimentom. Nemecko má podobné zákonné obmedzenia na predaj v kamenných predajniach ako Rakúsko a aj preto je prirodzené, že napríklad v nedeľu dosahujú slušné obraty automaty na cyklistické duše.
Výhody automatového predaja všeobecne:
Predaj rôznych produktov vo vysokých množstvách
Jednoduché použitie
Rôzne platobné metódy: cash, kartové systémy, čipové kľúče
Vzdialená správa pomocou softvéru pre správu
 
Investičné náklady sa líšia v závislosti od typu a veľkosti modelu. Štandardné stroje na teplé nápoje sú k dispozícii v Nemecku od 2500 eur. Individuálne naplniteľné občerstvovacie automaty stoja asi 6000 eur.