Trh s predajnými automatmi v Rusku raketovo rastie

Celých 40 percent, to je nárast objemu predaja na vendingovom trhu v Ruskej federácii za rok 2013 oproti roku 2012. Tento takmer šokujúci fakt oznámili organizátori VendExpo 2014, výstavy, ktorá sa v Moskve začne už o niekoľko dní – 19. marca.
Mimoriadne sa zvýšil záujem európskych spoločností o pôsobenie na ruskom trhu. Potvrdzuje to aj nárast zahraničných vystavovateľov v porovnaní s ročníkom 2013.
Podľa Národnej asociácie Ruska rast obratu o 40 percent, v čase, keď európske obraty klesali až o 30 percent, je naozaj obchodný úspech. Je tu však aj nádejný a povzbudzujúci dodatok – tamojší rastúci trh ešte zďaleka nie je vyčerpaný a má obrovské rezervy.
Aj napriek momentálnej nestabilite vzťahov medzi Moskvou a ostatným svetom, vyvolanej krízou na Kryme, obchod ide akosi „pomimo“ svojím obvyklým a v tomto prípade aj zrýchľujúcim sa tempom. Potvrdzuje to mimoriadny záujem o konferencie a bilaterálne rokovania medzi obchodnými partnermi priamo na pôde VendExpo 2014.
V týchto dňoch už je napríklad prakticky nemožné zohnať a vybaviť si prístup k delegátom rokovania za okrúhlym stolom práve 19. marca s témou „Smerovanie vendingu v Ruskej federácii“. Účasť je maximálne reprezentatívna, spomeňme napríklad Erwina Wetzela, generálneho riaditeľa Európskej asociácie prevádzkovateľov predajných automatov, ako aj Borisa Belotserkovského, prezidenta partnerskej Ruskej vendingovej asociácie a tiež Andrewa Shubina, generálneho riaditeľa ruskej štátnej organizácie malých a stredných podnikov. Je isté, že rokovania pod takouto reprezentatívou nie sú len o tzv. „fazuľkách“, ale že pôjde o obrovské kontrakty už do najbližšieho obdobia.
Mimochodom, Vendexpo v Moskve bude aj o novinkách sveta vendingu. V tejto chvíli je už ohlásených 65 premiér.