Automaty na mlieko v ČR

Rozhodne nejde o ten spôsob predaja mlieka pomocou distribučných predajných automatov, na aký sme chvíľu boli zvyknutí u nás na Slovensku, až kým sa zistilo, že sa vlastne komerčne neujal.
Nejde teda o predaj tekutiny pomocou systému nejakého dávkovača do prinesenej nádoby.
Toto na Slovákov akosi nezabralo, aj keď záujem o dostupné mlieko aj mimo otváracích hodín obchodov u nás stále je. Skôr prevážili obavy z hygieny predaja, nevyhnutnosť obsluhovať predajné zariadenia prakticky denne a tak – náklady prevýšili zisky a prevádzkovatelia týchto mliečnych automatov ich postupne stiahli z prevádzky.
V Českej republike – a to rozhodne nie je žiadna novinka – začali už pred rokmi s predajom mlieka pomocou predajných automatov úplne inak. V prvom rade – využili klasické predajné automaty, ktoré netreba na predaj mlieka nijak upravovať.
Využili osvetovú kampaň v Českej republike, na základe ktorej sa tam verejnosť dozvedá, že mlieko je jednou z najlepšie vyvážených potravín s vysokým obsahom živín, ktoré, čo sa týka rôznorodosti, nemajú prakticky konkurenciu. Mlieko pomáha v prevencii proti množstvu chorôb, je liekom na obezitu, osteoporózu, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, rakovinu hrubého čreva, trombózu a zubný kaz.
Iba na Slovensku v tom zväčša neskúsení bulvárni novinári začali preberať zo sveta najrôznejšie fámy o mlieku a tak prakticky zlikvidovali nielen jeho obľubu, ale aj samotnú produkciu u nás.
Brnenská Veterinárna a farmaceutická univerzita dlhodobo sleduje kvalitu mlieka z predajných automatov, ako aj návyky tých, ktorí využívajú tento spôsob nákupu. Vo výsledkoch jej štúdií nie je žiadne negatívne zistenie, akurát opakujúce sa upozornenie, že mlieko z predajných automatov musí pred konzumáciou prejsť tepelnou úpravou. Čechom to však nevadí, konzumujú ho aj studené, neraz aj po odporúčanej dobe konzumácie a žiadne problémy neboli zaznamenané.
Naopak, predaj mlieka z bežných predajných automatov v ČR z roka na rok rastie.