Automaty pre sociálne slabších

Čoraz vypuklejším problémom je sociálna situácia v rodinách žiakov a študentov. Ekonomické možnosti rodičov, z ktorých sú mnohí nezamestnaní, sú minimálne a ledva s pomocou najrôznejších druhov sociálnych dávok stačia na to, aby v takejto rodine mohlo dieťa riadne chodiť do školy a nebodaj aj vyštudovať. Obrovským problémom je napríklad zaplatenie obedov v jedálni školy.
Tentoraz v USA prišli s dobrým nápadom. Jeho iniciátori najskôr konzultovali s psychológmi, mnohými rodičmi, ale aj potenciálnymi zákazníkmi – deťmi s chudobných rodín.
Potom sa vo viacerých školách objavili predajné automaty, ktoré navonok nijak nevzbudzujú dojem, že sú to vlastne výdajne stravy pre sociálne slabé skupiny.
Automaty sú v prevádzke v čase raňajok a obedov. Ponúkajú základný výber zdravých potravín, zeleninových šalátov a ovocia, niektoré z nich sú upravené na ohrev predávanej stravy. Minimálnym teplým štandardom ponuky sú polievky.
Študent, ktorého rodičia majú ťažkosti s rodinným rozpočtom, dostane od školy pridelený PIN kód, presne tak, ako majú bankové karty a pomocou tohto kódu sa hlási pri „nákupe“ jedla na klávesnici predajného automatu.
Zároveň vedenia týchto škôl odstránili z priestorov pre žiakov predajné automaty na peniaze. V tej chvíli sa absolútne zotreli rozdiely medzi tými, ktorí môžu za jedlo platiť a tými chudobnejšími bez finančných zdrojov.
Rodičia žiakov, ktorí si môžu dovoliť platiť deťom občerstvenie im PIN na vedení školy kupujú. Pre tých, ktorí na to nemajú, nastupujú sponzori a deti dostanú PIN zadarmo. Nikto však – okrem úzkeho okruhu dospelých – nevie, kto si PIN kúpil a komu bol tento kód „pridelený“ na základe sponzoringu. Medzi deťmi a študentami tak nedochádza k povyšovaniu sa nad tých chudobnejších a všetci majú rovnaký prístup k jedlu a nápojom.
Toto považuje náš portál za vynikajúci tip pre operátorov vo vendingovom priemysle a taktiež pre potenciálnych sponzorov.