Bitcoin a vending

Bitcoin je virtuálna mena a zároveň decentralizovaná sieť, prostredníctvom ktorej je možné vykonávať peňažné prevody kedykoľvek a kdekoľvek na svete bez čakania a za bezkonkurenčne nízke poplatky. Bitcoin pracuje na princípe vzájomne prepojených klientských aplikácií, ktoré sa starajú o bezpečné prevody a predvídateľnú tvorbu nových peňazí. Na fungovanie systému nemusí dohliadať banka, ani žiadna iná inštitúcia.
A práve tu je vysvetlenie, prečo píšeme o prvom automate na predaj bitcoinov. Verejnosť samozrejme zaregistrovala, že prvé bitcoin bankomaty sa objavili už vlani. Ale tie nepatria do sveta vendingu, ide o klasické zmenárenské stroje, prepojené cez autorizačné centrá a zúčtovacie centrá v medzibankovom systéme.
To, čo pred niekoľkými dňami (20. februára) inštalovali v Albuquerque, v štáte Nové Mexiko, a je to vidieť aj na obrázku, ktorý je súčasťou informácie, je klasický predajný automat.
A ten už ako taký odborníci zaradili do profesionálnej sféry predajných automatov. Nie je totiž, tak ako je vyššie vysvetlené, bankomatom, iba zákazníkovi predá požadované množstvo bitcoinov v aktuálnom kurze po zaplatení príslušnej sumy peňazí. Zaplatiť môže zákazník vložením hotovosti, alebo jej odčítaním pomocou platobnej karty z účtu. Po zadaní vlastného čísla účtu mu vzápätí automat prevedie zodpovedajúce množstvo virtuálnej meny na účet. Celý projekt bitcoin vznikol v roku 2009, kedy jednotlivec, alebo skupina jednotlivcov, vystupujúcich pod pseudonymom Satoshi Nakamoto zverejnil dokument, popisujúci fungovanie novej virtuálnej meny, spolu s prvou verziou aplikácie, ktorá uvádzala jeho myšlienky do praxe. Krátko na to sa o projekt začali zaujímať ďalší vývojári a technologickí nadšenci. Okrem nich sa o Bitcoin dnes zaujímajú aj obchodníci a investori.
Jediné riziko bitcoinu, najmä jeho nákupu, spočíva v jeho mimoriadne rozkývanom zmennom kurze. Ak sa na základe nákupu určitého množstva bitcoinov stanete dnes milionármi, zajtra už môžete mať na účte iba zopár drobných.
Aj preto je zrejmé, že príliš veľký záujem o pouličné bitcoin automaty v blízkej budúcnosti nebude.