Solárny zdroj nie je sci-fi

Postaviť automat v prírode na turistickej trase? Nič nie je nemožné. Naopak, natiahnuť zdroj elektrickej energie si vyžaduje – najmä v územiach s určitým stupňom ochrany – mimoriadne veľa povolení, vybavovaní a napokon aj vysoké investície.
Riešenie je v inštalácii solárneho panelu. V súčasnosti je k dispozícii už dostatočne výkonný zdroj energie, aby dokázal udržať funkcie predajného automatu v chode po celý deň.
Solárne zariadenia sú vhodné pre viacero riešení – napríklad dočasné umiestnenie pre automaty na terasách veľtrhov, v parkoch, počas rôznych miestnych slávností a podobne.
Existuje viacero výrobcov solárnych systémov, nás zaujal produkt spoločnosti SolARenner GmbH.
Nejde o rozmerovo veľké zariadenie a nejde ani o prevedenie predajný automat. V našom prípade ide o herný automat, použitý v exteriéri na golfovom ihrisku. Má hmotnosť asi 45 kilogramov, výšku asi meter dvadsať a solárny panel miery 30 cm krát 30 cm. Panel je schopný dodať špičkový príkon 12V/7W. Dostatočný na to, aby napájal klasickú 12 voltovú batériu. Jej kapacita zas stačí na to, aby dokázala zásobiť herný automat energiou údajne až pre niekoľko sto hier.
Automat je možné pripojiť aj k bežnej rozvodnej sieti, ak je tá k dispozícii.
Hoci ide „iba“ o herný automat, odborníci predpokladajú, že čoskoro bude podobnou technológiou vybavený automat, schopný predávať turistické mapy, zdravotné pomôcky, možno aj základný sortiment občerstvenia.