Inteligentné zámky pre automaty

Doba pokročila a už dávno sú preč časy, v ktorých sa operátor predajných automatov musel iba spoľahnúť na čestnosť svojich zmluvných zamestnancov, ktorí mu zabezpečovali údržbu a dopĺňanie automatov a vyberanie tržieb z nich.
Spoločnosť Highfield Manufacturing, popredný svetový výrobca bezpečnostných zariadení špičkovej kvality, rozširuje ponuku svojich inteligentných elektronických zamykacích zariadení.
Hoci na prvý pohľad ide možno aj o obyčajné visacie zámky, v skutočnosti je to malý elektronický strážca a pokladník v v jednom zariadení.
V čom sú výhody? V prvom rade – každý zámok je originál a akonáhle by sa niekto pokúsil spraviť z neho duplikát, dozvie sa to majiteľ alebo prevádzkovateľ automatov prakticky v tom istom čase. V inom prípade, ak by došlo k strate alebo odcudzeniu, po zadaní nesprávneho kódu nielen že bude zámok úplne zbytočný, ale spustí ešte alarm o neautorizovanom pokuse o manipuláciu. Zlodej ten alarm nezaregistruje, ale pri dobrej spolupráci prevádzkovateľa s políciou sa mu za chrbátom do pár minút zjavia s nepríjemnými otázkami muži zákona. To isté platí aj pre prípad, že by nastal pokus o násilné otvorenie zariadenia, chráneného zámkami Highfield Manufacturing.
Ale to stále ešte nie je všetko. Aj keď budú zámky používané korektne, prevádzkovateľ si z nich môže v ľubovolných intervaloch „prečítať“, koľkokrát boli použité, v akých časoch a ďalšie diskrétne údaje – napríklad ktorým zo zamestnancov, ktorí mali prístup ku kódom, bol zámok otvorený.
Ak sa prevádzkovateľ rozlúči so zamestnancom, môže kľúče, ktoré mal zverené na výkon práce, okamžite prekódovať a tak sa vlastne po odchode zamestnanca znemožní, aby sa mohol chodiť „pozerať“ do prístrojov svojho bývalého zamestnávateľa. Zámok ukladá viac než 1000 samostatných dát a na jedno nabitie vydrží v prevádzke až 500 hodín. Zároveň má najvyšší certifikát odolnosti voči prachu a vlhkosti, je samozrejme prakticky vodotesný.
Mimochodom, dáta s kľúčov a ich zámkov si môže prevádzkovateľ kedykoľvek „na diaľku“ stiahnuť bez toho, aby o tom vedel zamestnanec.