Prichádzajú skutoční obri

Zdá sa, že rozmery najnovších typov predajných automatov nemajú limity. Čínsky výrobca elektrických vozidiel Kandi Technologies Inc, vstúpil do sveta vendingu. Pomocou predajných automatov ponúka prenájom svojich elektrických áut – na hodinu v prepočte asi za dve eurá a dvadsať centov.
Kandi buduje celú sieť viacpodlažných garáží v Pekingu. Je to však len prvý krok na domácej pôde, čoskoro plánuje so svojím „automatom“ preraziť do najviac obývaných miest na celom svete.
Zákazník môže prísť buď peši, alebo s vlastným automobilom. Ten v budove odstaví a na presun po meste si prenajme vozidlo na elektrický pohon. Stačí iba klasická debetná či kreditná banková karta. Autíčka nie sú žiadne „elektromopedy“, ide o kompaktné vozidlá s dojazdom na jedno nabitie okolo 120 kilometrov. Dosahujú rýchlosť do 80 km/hod.
Prenajaté vozidlo možno vrátiť aj v inej garáži či v podstate v „automate“ napríklad na inom konci mesta.
Každý takýto automat má kapacitu 30 až 300 vozidiel, podľa lokality, v ktorej je umiestnený. Kandi plánuje už v krátkom čase dosiahnuť výrobu 100 tisíc vozidiel pre v súčasnosti už stavané budovy – garáže.
Číňania tento koncept poznajú veľmi dobre, pretože už roky sa obsluhujú v takzvaných „bicyklomatoch“, zariadeniach, ktorých predajná filozofia je tá istá, iba na pohon slúži vlastná sila. Úspešnosť nového projektu podčiarkuje aj fakt, že v Číne vlastní automobil iba 10 percent obyvateľov.
V rámci ochrany katastrofálne znečisteného životného prostredia uvoľnila vláda v Pekingu do roku 2020 asi 50 miliárd eur na to, aby sa do ulíc púšťali predovšetkým elektromobily a tým sa súbežne obmedzí množstvo kritických dní, počas ktorých sú obyvatelia ohrození vysokou koncentráciou smogu.