Novinka – vlastná šálka

Pravidelní zákazníci nápojových automatov, najmä tých, ktoré pripravujú najrôznejšie druhy chutnej kávy, boli doteraz zvyknutí na to, že prístroj im nápoj automaticky dávkuje do pohárika, či už z plastov, alebo z voskovaného papiera.
Zvyky sú však na to, aby sa menili, najmä, ak je šanca ich meniť k lepšiemu. Nadácia Autonómna Solidarita z univerzity v Barcelone v tom má jasno: súčasný stav, v ktorom automaty vyrábajú – hoci nechtiac – obrovské množstvá odpadu, je trvalo neudržateľný. Dobrovoľníci preto prišli s iniciatívou na obmedzenie tvorenia takéhoto odpadu a vyzývajú všetkých konzumentov nápojov, aby k predajným automatom chodili s vlastnou šálkou, alebo hrnčekom na nápoj. Napokon, pitie nápoja zo šálky, ktorú máme z najrôznejších dôvodov v obľube, môže byť ešte väčším zážitkom.
„Poháre z kávovarov sú na jedno použitie, životné prostredie však nie“. To je motto programu študentov z Katalánska ktorí spustili informačnú kampaň s cieľom znížiť množstvo odpadu za rok a znížiť tiež výrobu a škodlivé účinky odpadu z plastových nádob na životné prostredie.
Východiskovým bodom programu je predpoklad, že kávovary, ktoré sú nainštalované na akademickej pôde, alebo v nemocniciach či v kanceláriách, navštevujú predovšetkým – hoci len dočasne, ale predsa – stáli zákazníci. A tí môžu pokojne používať vlastnú šálku. Nie všetky sa však zmestia pod „výdajníky“ predajných automatov.
Preto Nadácia Autonómna solidarita vyzýva výrobcov predajných automatov, aby zvážili možnosti už pri konštrukcii nových strojov na rysovacích doskách a mysleli na to, že automat by mohol nápoj vydávať aj do rozmerovo neštandardných nádob. Naviac by tak vyšli v ústrety tým, ktorí si často a radi dávkujú dvojnásobné množstvo kávy a nechce sa im na ten účel odoberať dva „kelímky“ z automatu.