Monsieur barman sedí na stole

Ak ste niekedy boli v preplnenom bare a dlho ste čakali na obľúbený koktajl, ak vám prekáža zafajčené prostredie, hluk a – priznajme si – niekedy aj prítomné prapodivné ľudské existencie, ak mávate občas návštevy a chcete sa im naplno venovať a nie behať z kuchyne do obývačky a späť, potom je tu možnosť.
Zadovážte si barmana domov. Nebojte sa, neberie žiadnu mzdu, nie je členom odborov, nepotrebuje izbu pre služobníctvo a tak isto – nebude z vášho obydlia vynášať klebety.
Volá sa Monsieur, je nízky, podsaditý, veľa toho nenarozpráva a je to automat na koktajlové nápoje. Vie ich namiešať a podať až tristo rôznych druhov. To vo verzii, ktorá je najvyššou v rade Monsieur.
„Je veľmi intuitívny, má jednoduché ovládanie a vie prekvapiť“ - pochválil stolného barmana nedávno v Atlante istý Libby Panke. Aby si urobil obraz, čo automat dokáže, požiadal ho „o niečo vhodné do tohto obdobia“. Monsieur mu ponúkol vodku s pomarančovým džúsom, akurát tak správe všetko vychladené a namiešané. „Bolo to veľmi chutné“ - ohodnotil nápoj Libby Panke.
Automat je duchovným dieťaťom Barryho Givensa, spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Monsieur. Nebolo to tak dávno, čo prišiel s nápadom stvoriť robotického barmana. Bolo to práve počas finálového zápasu NBA a v aréne nebolo možné v preplnených baroch dostať včas žiadne občerstvenie.
Monsieur meria na výšku 58 centimetrov, je 21 centimetrov široký a má farebný dotykový displej so systémom Android. Práve ten umožňuje zákazníkom pozrieť si aktuálne zásoby v ponuke a z nich si vybrať požadovaný koktajl. Potom sa dajú do práce najrôznejšie chladiče, čerpadlá, senzory, ale aj mechanické komponenty, miešače a dávkovače.
Hoci je Monsieur tichý a mimoriadne úslužný barman, striktne odmietne naliať zákazníkovi, ktorý sa už tak povediac motká. Ten totiž musí umiestniť pohár na veľmi presne vymedzené miesto. Ak to nedokáže, Monsieur nenaleje.
Každý z týchto barmanov je ponúkaný s dvanástimi základnými témami. Napríklad – Rozlúčka so slobodou, Domáca party, Irish pub alebo Cigarový bar. A každá z týchto základných tém má potom ešte vo svojej podponuke 20 až 25 konkrétnych miešaných nápojov na výber. Stroj zatiaľ ponúka iba miešané koktajly, ale výrobcovia tvrdia, že príde aj ďalší „kolega“, ktorý bude mať v ponuke pivo, šampanské či víno.
Monsieur je vybavený istým druhom umelej inteligencie – môže vám ponúknuť nápoj, ktorý máte najviac v obľube (ak ho objednávate pravidelne u neho). Po zadaní požadovaných údajov vie namiešať jemný nápoj pre ženy a „cloumák“ pre mužov. Ak po vypití nápojov, ktoré vám pripraví, dosiahnete na základe jeho zistení zo zabudovaných senzorov hladinu alkoholu v krvi na úrovni 0,08 – čo je v USA hranica, nad ktorú porušujete zákon, potom vám Monsieur „pípne“ esemesku na váš mobil a neodporučí vám v nej sadnúť za volant. A je schopný zavolať vám napríklad taxi.
Mimochodom – Monsieur nenaleje neplnoletým. Každý jeho dospelý zákazník musí svoj prístup autorizovať a systém je prepracovaný tak, že maloletý to nedokáže. V podstate ide o prítomnosť čipu v zariadení, ktoré má pri sebe iba dospelý človek.
Monsieur má však aj niečo, čo nevie – zatiaľ nedokáže prijať platby. Ale výrobcovia ubezpečujú, že v krátkom čase bude možné platiť cez telefón.