V Rakúsku majú minibistrá

Najmenšie bistro na svete, to je predajný box s rozmermi asi 2x2 metre. Nejde len o predajný automat, zariadenie totiž predávané občerstvenie aj tepelne dopracúva – pomocou vstavaného mikrovlnného zariadenia.
Či už máte hlad, alebo smäd, zariadenie BistroBox je vždy pripravené uspokojiť vaše požiadavky. Teplé či studené občerstvenie, teplé či studené nápoje, záleží iba na tom, čo si zákazník vyberie. Môže to byť chrumkavá pizza alebo úžasné čokoládové šišky, studený nápoj, alebo ľadová káva so zmrzlinou. Plus, samozrejmosťou sú bežné druhy nápojov kávových alebo čajových.
Automat je uspôsobený tak, že dokáže ponúkať aj „akciové menu“, napríklad, objednáte si pizzu a on k tomu pridá colu alebo kávu.
Dômyselný úložný systém má kapacitu až 240 výrobkov a všetky z nich môžu prejsť procesom tepelnej úpravy v mikrovlnnej rúre.
Zariadenie vyvinuli traja rakúski vysokoškoláci vlani a v praxi sa overuje už viac ako pol roka. Momentálne po celom rakúsku funguje dvadsať BistroBoxov. Ide iba o skúšobnú fázu prevádzky. Na vlaňajšom veľtrhu EuVend v Kolíne nad Rýnom získal prístroj nomináciu na ocenenie Vendingstar.
BistroBox je mimoriadne vhodný do priestorov, v blízkosti ktorých neexistuje žiadna obsluha, napríklad v nočných či v Rakúsku striktne dodržiavaných víkendových zakázaných časoch predaja. Stroj, inštalovaný na vysokoškolskom internáte podľa vyjadrení tam ubytovaných študentov je v mimoriadnej obľube lebo im šetrí čas, ale aj náklady, ktoré doteraz vydávali napríklad za služby donáškových služieb.