Vending preráža aj medzi chovateľov psov

Klasický, tradičný a nie príjemný problém s majiteľmi psíkov, ktorí počas prechádzok s nimi nechávajú zvieracie exkrementy vystavené na trávnikoch a dokonca aj chodníkoch, zdá sa, má šancu na dôstojné riešenie.
Mnohé samosprávy aj u nás sa síce snažia zriaďovať zberné nádoby na túto „komoditu“, pravidelne vyvesujú na stojany aj vrecúška na zber exkrementov, avšak, stačí jediná noc, prechádzka niekoľkých adolescentných vandalov, a aj tí ohľaduplní „psíčkari“ nemajú šancu správať sa voči ostatným ohľaduplne.
Tento problém riešili a zrejme aj vyriešili v mestečku Collefero v Rímskej provincii. Úplnou náhodou ho však vtiahli do sveta vendingu, teda, sveta predajných automatov. Je možné, že bude mať veľkú šancu na úspech.
Riešenie spočíva v predajnom automate masívnej konštrukcie, ktorý odolá bežným prejavom vandalov, ako je kopanie, sprejovanie či pokus o rozbíjanie tým, čo je práve poruke. Napodiv, napriek tejto chvályhodnej vlastnosti, nie je nijak robustný a nešpatí verejné priestranstvá.
Automat za cenu desať centov ponúkne majiteľovi psíka potrebné „náradie“ - vrecúško, papierovú lopatku a zároveň mu pozbieraný „tovar“ umožní odložiť do svojich útrob. Jeho obrovskou výhodou, ktorú ocenia chovatelia je, že potreby na odstránenie nečistôt po psíkoch sú vždy k dispozícii a nielen niekoľko hodín po ich rozvážke a umiestnení nad odpadkové koše, ako to býva u nás.
Inšpirácia z Collefera by mohla zaujať aj naše samosprávy, prípadne, súkromné podnikateľské subjekty. Zo skúseností prvých týždňov je zrejmé, že disciplínovaní psíčkari neľutujú denne dvadsať až tridsať centov na to, aby mestečko po ich prechádzke so psíkom zostalo čisté.