Nehovorte! Auto z predajného automatu?

Carvana LLC, on-line predajca plánuje postaviť vysokú, osem úrovňovú (20m) vežu na spôsob predajného automatu so systémom pre predaj automobilov v okrsku Henrico, USA, ako uvádzajú dokumenty, ktoré sú uložené na oddelení plánovania výstavby v západnom okrese Henrico. Automat je tu kľúčovým prvkom pri tomto návrhu výstavby s lokalitou o rozlohe 5650 m2 a investíciou 6 mil.$ na ulici Tom Leonard Drive v Henrico.
Spoločnosť so sídlom v Phoenixe, založená v roku 2013, prvýkrát expandovala na nešpecifikovaný trh v okrese Richmond, USA. Ich web aplikácia umožňuje 360 stupňové zobrazenie obrázkov vozidiel online, ako i ich online zakúpenie. Firma následne dodáva zákazníkom vozidlá následujúci deň v okruhu 150 km od centra mesta, kde má firma zastúpenie. Tieto presuny áut sa uskutočňujú na vybraných lokalitách. Oblasť Richmondu je už 14. miestom trhu tejto spoločnosti a prvým v štáte Virgínia. Spoločnosť sa charakterizuje slovami, "vznikli sme s konkrétnym zámerom "vmiesiť sa" do odvetvia predaja jazdených automobilov." To je i dôvod prečo vybudovala práve takýto netradičný predajný automat automobilov v Nashville, podobný ako ten plánovaný pre okrsok Henrico.
"Carvana prináša na takom malom predajnom mieste, akým je automat, veľa vzrušenia", píše firma o vytvorení predajného automatu pre autá. Zákazníci si môžu kupovať svoje autá online a následne vyzdvihnúť prostredníctvom automatu.
Cez svoju hovorkyňu, spoluzakladateľ Carvana Ryan Keeton odmietol špecifikovať projekt plánovanej veže v lokalite Richmondu. "Hoci v priebehu pár rokov máme v pláne priniesť auto automaty podobné tomu v Nashville na čo najviac trhov, v tomto čase nie sme schopní potvrdiť nejaké konkrétne dáta," napísal Keeton.
Spoluzakladateľ Carvana a CEO v jednej osobe, Ernie Garcia, opísal ich podnikanie ako "Amazon pre automobily." Spoločnosť má aktuálne príjmy presahujúce 350 miliónov $, podľa dát vyplnených v ich žiadosti podanej na okrsku.
Automat-veža od Carvana je plánovaná na miestach, ktoré sú na malej ploche, pre ktorú prakticky stačí miesto v zadnom dvore ako napr. pri Carmax supermarkete na ulici West Broad v západnom Henrico okrsku. Podľa dokumentov, tradiční predajcovia automobilov potrebujú 40 až 80 tis. metrov štvorcových v porovnaní s 5650 m2 pre predajné automaty Carvana. "Máme skutočne to, čo by sme nazvali "non-stop" maloobchod. Pritom nie je predajné miesto vôbec podobné maloobchodným miestam," uviedol Hoffer z Carvana.
Zákazníci, ktorí si zakúpia auta cez Carvana dostanú sedem dní na testovacie používanie svojho zakúpeného auta.
Predávané vozidlá sú v automate na podlažiach v presklenej veži s výťahovým systémom, ktorý navrhla a vyrobila spoločnosť Otto Nussbaum GmbH & Co. zo Severnej Karolíny. Ďalšie Carvana automaty pre vozidlá sú už vo výstavbe v Dallase, Houstone a Austine. Zákazníkom, ktorí si kúpia automobil, je poštou zaslaný identifikačný kupón, ktorý prinesú k predajnej veži a použijú ho k výdaju svojho vozidla.

{jamedia src="https://www.youtube.com/watch?v=FnHaPVP-opw" type="video" mtype="youtube"}


{jamedia src="https://www.youtube.com/watch?v=dP5yHOw8c3I" type="video" mtype="youtube"}